SGWP
Sobota, 15 grudnia 2018 r.
Aktualności
26.10.2015
97. ROCZNICA USTANOWIENIA SZTABU GENERALNEGO WOJSKA POLSKIEGO
Siła współczesnego sztabu opiera się na trwałości i stabilności struktury, ale bezwzględnie najważniejszy jest potencjał ludzki. To właśnie ludzie stanowią intelektualny, merytoryczny i doświadczony walor.

 Tymi słowami w poniedziałek 26 października br. szef Sztabu generalnego Wojska Polskiego, gen. Mieczysław Gocuł, rozpoczął uroczysty apel z okazji 97. rocznicy ustanowienia instytucji.

 

W uroczystości obok żołnierzy i pracowników Sztabu Generalnego WP udział wziął Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz podsekretarz stanu w MON Maciej Jankowski.

 

Mija 97 lat od przełomowych wydarzeń jesieni 1918 roku. To niespełna wiek trudnej, pełnej dramatycznych zwrotów polskiej historii. Zmieniały się warunki polityczne i społeczno-ekonomiczne Polski. Zmieniały się granice i ustrój Rzeczypospolitej. Przeobrażały się struktury i nazwa naszej instytucji. Jednak Sztab Generalny Wojska Polskiego zawsze pozostawał podmiotem o znaczeniu państwowym. Znaczenie i waga podejmowanych wyzwań czy rozpatrywanych spraw, dotyczyły obronności oraz polskiej racji stanu” - powiedział zwracając się do zebranych generał Mieczysław Gocuł.

 

Szef Sztabu dodał, że „dziś wiemy, jak wiele zdarzyło się przez dziesięciolecia. Dzisiejsza perspektywa pozwala zrozumieć i docenić osiągnięcia wielu pokoleń Polaków”.

 

Zabierając głos podsekretarz stanu Maciej Jankowski podkreślił, że „Sztab Generalny Wojska Polskiego funkcjonuje w świadomości społecznej jako nieodłączny element armii, jej mózg decydujący o skuteczności bieżących działań i przyszłości bezpieczeństwa Polski”. Wiceminister dodał, że „Sztab Generalny to wartość constans. To pewność i zaufanie. To instytucja skupiająca ludzi mających ogromny kapitał wiedzy i doświadczenia”.

 

Kończąc wystąpienie wiceminister Jankowski, w imieniu wicepremiera Tomasza Siemoniaka, podziękował za wkład pracy i zaangażowanie w sprawy bezpieczeństwa Polski oraz za budowanie nowoczesnej i sprawnej armii. „Bez Państwa starań niemożliwe byłoby stawianie czoła problemom, które stoją przed wojskiem w dzisiejszych czasach” - zakończył minister.

 

W imieniu Zwierzchnika Sił Zbrojnych, głos zabrał minister Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego podkreślając, że „(…)wręczone przed chwilą odznaczenia i medale są najwyższym wyrazem uznania dla służby i pracy w Sztabie”.


„(…) Dzisiejsze święto przypada w drugim roku niezwykle istotnej reformy systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. W tej reformie Sztab Generalny pełni istotną rolę” - zaznaczył minister Soloch. „Rola Sztabu Generalnego Wojska Polskiego jest i będzie rolą kluczowa” - dodał na zakończenie wystąpienia.

 

Rocznicowe obchody zwieńczyła defilada kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

 

***

Obchody 97. rocznicy ustanowienia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego rozpoczęły się od podniesienia na maszt flagi szefa SG WP oraz złożenia wiązanki kwiatów i zapalenia znicza przed tablicą pamiątkową śp. generała Franciszka Gągora.

Po ceremonii, generał Mieczysław Gocuł wręczył medale resortowe, odznaki pamiątkowe i dyplomy wyróżniającej się kadrze oraz żołnierzom obchodzącym jubileusz swojej służby. Uhonorowani zostali także niedawni zwycięzcy zawodów strzeleckich o puchar szefa Sztabu Generalnego WP.

Główną uroczystość poprzedziła także msza w intencji żołnierzy i pracowników Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, odprawiona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

W trakcie uroczystego apelu na dziedzińcu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w minister Paweł Soloch w asyście szefa Sztabu Generalnego WP, wręczył odznaczenia państwowe i resortowe sześciu oficerom (Wojskowy Krzyż Zasługi z Mieczami – ppłk Artur Stopka, Wojskowy Krzyż Zasługi – ppłk Jacek Łyczko, ppłk Mariusz Wojtaszewski, złoty Medal za Długoletnią Służbę – płk Leszek Jankowiak, srebrny Medal za Długoletnią Służbę – mjr Andrzej Skubisz, Gwiazda Afganistanu – płk Bogdan Dawidczak).

Podczas zbiórki nie zabrakło żołnierzy rezerwy, byłych pracowników Sztabu Generalnego. Tradycyjnie, w obchodach święta Sztabu Generalnego WP uczestniczyli akredytowani w Polsce attaches wojskowi.* * *
Fotogaleria:

* * *