SGWP
Piątek, 20 kwietnia 2018 r.
Aktualności
03.05.2017
ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA
Centralne uroczystości z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się w samo południe na placu Zamkowym w Warszawie.

Uczestniczyli w nich Prezydent RP Andrzej Duda, premier Beata Szydło, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Leszek Surawski.
Obecni byli także przedstawiciele parlamentu, rządu, organizacji kombatanckich i harcerze oraz licznie zebrani mieszkańcy i goście stolicy.

- Konstytucja 3 Maja była i jest dla nas, jako społeczeństwa, jako narodu ważna. (…) Ustawę rządową, jak wtedy nazwano - z której my Polacy do dzisiaj jesteśmy tak ogromnie dumni, i której uchwalenie czcimy jako święto państwa, zawsze w wolnej Polsce. A także czciliśmy w czasach, kiedy czy to Polski nie było, czy wolnej Polski nie było. Czciliśmy ją wtedy nawet ryzykując wywiezieniem, a czasem życiem. Tak, była i jest ona dla nas, jako społeczeństwa, jako narodu ważna – powiedział w podczas uroczystości na Placu Zamkowym w Warszawie prezydent Andrzej Duda.

Uroczystości na Placu Zamkowym zakończyła defilada pododdziałów.

***
O godz. 9.30 odprawiona została msza św. sprawowana w intencji Ojczyzny w Bazylice  Archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela.
- 3 maja to nie tylko dzień święta państwowego, ale także uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Obie te uroczystości, choć z natury swojej odrębne, jedna kościelna, druga państwowa, są ze sobą dzisiaj zjednoczone nie tylko jedną datą kalendarza, ale w tym zespoleniu wzmacniają się wzajemnie i obie one mają głęboko patriotyczny wymiar i charakter - mówił podczas nabożeństwa metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Kardynał Nycz dodał także, że Konstytucja 3 Maja stała się potem fundamentem czasów rozbiorowych, ale także w jakimś sensie moralnym fundamentem pod czas międzywojenny, a pewnie także pod obecny czas.

Przed południem prezydent Andrzej Duda wręczył zasłużonym Polakom odznaczenia państwowe.  Postanowieniem prezydenta Orderem Orła Białego odznaczeni zostali: Adam Bujak, artysta fotografik, prof. Mieczysław Chorąży, lekarz-onkolog, Jan Krzysztof Kelus, poeta, kompozytor, działacz opozycji demokratycznej w epoce PRL, Zofia Teliga-Mertens, działaczka społeczna oraz prof. Mieczysław Tomaszewski, muzykolog.

Źródło: MON, inf. własna


* * *
Fotogaleria:

* * *