SGWP
Piątek, 20 kwietnia 2018 r.
Aktualności
16.05.2017
KOMITET WOJSKOWY NATO I UE
Przeciwdziałanie zagrożeniom na południowej flance NATO oraz strategia Unii Europejskiej w dziedzinie bezpieczeństwa były tematami posiedzenia Komitetu Wojskowego NATO i Unii Europejskiej z udziałem szefów Sztabów/Obrony.

Siły Zbrojne RP w trakcie obrad w dniach 16-17 maja  br. w Brukseli reprezentował gen. broni Leszek Surawski, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Komitet Wojskowy UE (16.05)

Na pierwszym w 2017 r. posiedzeniu Komitetu Wojskowego w Brukseli, Szefowie Obrony UE spotkali się z Federicą Mogherini, Wysokim Przedstawicielem Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.

W trakcie obrad dyskutowano na temat globalnej strategii Unii Europejskiej w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, w tym stałej współpracy strukturalnej (PESCO), Grup Bojowych UE, sytuacji na Ukrainie oraz misji prowadzone w ramach UE.

Z generałem Petrem Pavelem (przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO) i generałem Curtisem M. Scaparrottim (SACEUR) szefowie Sztabów/Obrony omówili zakres współpracy UE-NATO, natomiast z dyrektorem Europejskiej Agencji Obrony (EDA) dyskutowali w temacie cyberobrony.

Posiedzenie Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej poprowadził przewodniczący generał Michail Kostarakos.
177. Komitet Wojskowy NATO (17.05)

Tematyka posiedzenia Komitetu Wojskowego NATO dotyczyła przeciwdziałania zagrożeniom na południowej flance NATO i walce przeciwko terroryzmowi, misji Resolute Support w Afganistanie oraz wojskowych implikacji wzmocnienia więzi transatlantyckich - Postawa Odstraszania i Obrony NATO oraz inicjatywa Projekcji Stabilizacji.

Podczas wizyty w Brukseli gen. broni Leszek Surawski odbył szereg spotkań bilateralnych z szefami obrony USA, Kanady, Ukrainy, Irlandii oraz z Przewodniczącym Komitetu Wojskowego UE i Przewodniczącym Komitetu Wojskowego NATO.POLSKIE PRZEDSTAWICIELSTWO WOJSKOWE

W trakcie wizyty w Brukseli szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego odwiedził żołnierzy i pracowników pełniących służbę w Polskim Przedstawicielstwie Wojskowym przy NATO i UE. W trakcie spotkania generał Surawski wręczył medale resortowe zasłużonym żołnierzom.


* * *
Fotogaleria:

* * *