SGWP
Piątek, 19 października 2018 r.
Aktualności
06.07.2017
POLSKO-AMERYKAŃSKI PIKNIK WOJSKOWY
- To szczególny dla Polski i całej Europy dzień, dzień piękny, dzień wspaniały, dzień, w którym sojusz polsko-amerykański został umocniony jak nigdy w ciągu ostatnich 200 lat - powiedział szef MON, otwierając piknik na błoniach Stadionu Narodowego.

W czwartek 6 lipca br., z okazji wizyty Prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w Polsce, na błoniach PGE Narodowego w Warszawie odbył się polsko-amerykański piknik wojskowy. Organizatorem imprezy było Ministerstwo Obrony Narodowej, Ambasada USA w Warszawie oraz PGE Narodowy.

- Europa środkowa, którą łączy wspólne doświadczenie, zarówno dawniejszej, jak i zupełnie niedawnej historii bycia poddanym totalitaryzmom (...), ta Europa razem i we współdziałaniu ze Stanami Zjednoczonymi jest znakomitym rozszerzeniem, umocnieniem i szansą na rzeczywisty rozwój integracji europejskiej – mówił podczas otwarcia pikniku  szef MON.

Minister Macierewicz podkreślił w wystąpieniu też znaczenie zawartego w nocy ze środy na czwartek memorandum intencyjnego w sprawie zakupu od USA zestawów Patriot dla Polski. To porozumienie - ocenił szef MON – gwarantuje Polsce dostęp do najnowocześniejszych technologii związanych z systemem Patriot. - Żadne państwo nie otrzymało tak dobrych warunków, jakie udało się nam wynegocjować – dodał minister.

Według ministra Macierewicza zarówno ta decyzja, jak i decyzja, by dalsze negocjacje w sprawie amunicji do zestawów artylerii rakietowej Homar prowadzić z producentem amerykańskiego systemu HIMARS, mają przełomowe znaczenie dla modernizacji polskiego wojska. - Poruszałem sprawy związane bezpośrednio z polskim bezpieczeństwem, z polską armią, z modernizacją armii, ze
współdziałaniem naszych żołnierzy - być może nawet w specjalnych mieszanych batalionach, które byłyby zbudowane w oparciu o uzbrojenie rakiet średniego zasięgu i o system antyrakietowy Pariot - powiedział minister. - Szczególne wrażenie na mnie i jak sądzę na wszystkich Polakach, którym bliska jest polska historia, tradycja i polska wrażliwość duchowa, zrobiło wrażenie wezwanie Pana Prezydenta, które tak ściśle jest bliskie jednej z ważnych polskich pieśni – „my chcemy Boga".   „My chcemy Boga”, to sformułowanie, które padło z ust Prezydenta Trumpa oddaje rzeczywiście samą istotę cywilizacji chrześcijańskiej, cywilizacji zachodniej, tej cywilizacji będziemy wspólnie bronili. Za tą cywilizacją stoją tutaj żołnierze amerykańscy i żołnierze Paktu Północnoatlantyckiego. Ta cywilizacja dała całemu światu najwspanialsze, najwspanialsze  dzieła rąk ludzkich i ona dzisiaj została raz jeszcze pokazana jako wartość, której wspólnie będziemy bronili - dodał szef MON.

Podczas ceremonii otwarcia obecny był porucznik Karol Cierpica - żołnierz, który został ranny podczas ataku na bazę Ghazni w 2013  roku. Swoje życie porucznik Cierpica zawdzięcza amerykańskiemu żołnierzowi M. Ollisowi. M.Ollis zmarł w wyniku odniesionych ran. W tym szczególnym dniu, wspominając swojego amerykańskiego kolegę, porucznik Karol Cierpica powiedział:  - Proszę państwa
świadectwo, którego nie mam prawa moralnego zostawić w domu – świadectwo rodziców, zwłaszcza taty Michaela Ollisa, również weterana – wojny w Wietnamie. Powiedział on na uroczystości wręczenia pośmiertnych odznaczeń dla Michaela, na ręce rodziców w konsulacie w Nowym Jorku 4 lata temu: Bóg zawsze działa w doskonały sposób. Nie po to zabrał mi dziecko, żeby zostawić pustkę.  Ale on tą pustkę dał nam i dał nam Karola, jego żonę Basię - mówił o mojej rodzinie. Dwóch nowych wnuków w Polsce i co więcej  – niesamowite świadectwo – Bóg dał nam Polskę i możliwość tych wspaniałych Polaków każdego dnia. Mówił to o prezydencie Polski  i o wielu zwykłych Polakach.

Robert Ollis – tata Michaela powiedział do mnie: Thank you for your service – Dziękuję za twoja służbę. Brzmią one w moim sercu  i są na ustach każdego Amerykanina. „Thank you for your service” to jest dzisiaj nazwa fundacji, którą powołałem do życia, która chce pomagać rannym i poszkodowanym żołnierzom i otoczyć opieką rodziny tych poległych na służbie ze wszystkich służb mundurowych  w Polsce. Ja tymi pomocowymi działaniami chcę podziękować za służbę tym, którzy oddają się bezinteresownie dla kraju, oddają bardzo dużo, a często najwięcej – ofiarę swojego życia.

Jednym z naszych celów jest produkcja filmu dokumentalnego o tej właśnie historii, o prawdziwym braterstwie broni, a szczególnie o prawdziwych wartościach przyświecających temu narodowi i amerykańskiemu, które przez tysiącletnią tradycję są na ustach każdego żołnierza i Polaka – Bóg Honor i Ojczyzna.

Kolejnym naszym celem jest, i zwracam się do ministra obrony narodowej o pomoc – wybudujmy pomnik o polsko - amerykańskim braterstwie broni. Szczególnie w tym okresie, kiedy będziemy obchodzić kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości byłoby głośno na świecie, że Polak i Amerykanin umieją profesjonalnie wspólnie działać w imię zasad – Bóg Honor Ojczyzna.


***
Atrakcje wojskowego pikniku

Rosomaki, Leopardy, ale też indywidualne wyposażenie pilota F-16, żołnierzy jednostek Wojsk Specjalnych czy Żandarmerii Wojskowej,  to tylko niektóre atrakcje, jakie czekały na tych, którzy w tym dniu odwiedzili nas na pikniku. Przygotowane były stoiska m.in. przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, gdzie chętni mieli szansę zobaczyć uzbrojenie i wyposażenie indywidualne żołnierzy WOT.  W strefie WOT byl także punkt informacyjny, w którym osoby zainteresowane służbą - w tym najmłodszym rodzaju sił zbrojnych - otrzymały wszystkie niezbędne informacje.
Wojska Obrony Terytorialnej przygotowały również stanowisko oceny potencjału fizycznego. Możliwe było wykonanie badania struktury ciała oraz wskaźników BMI i BFI. Ponad 400 osób, które zrobiły badania otrzymały wydruk swoich wyników, a także konsultację dotycząca ich interpretacji. W strefie wojskowej swoje wyszkolenie zaprezentowali  żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.

Spotkanie z historią
Wśród wielu wydarzeń nie zabrakło miejsca na spotkania z grupami rekonstrukcji historycznej. Razem z nami na błoniach PGE Narodowego byli m.in. członkowie Chorągwi Husarskich Najjaśniejszej Rzeczypospolitej oraz stowarzyszeń związanych z husarią, którzy zaprezentowali pokaz musztry na koniach. W strefie historycznej zaprezentowało się m.in.  Muzeum Wojska Polskiego z pokazem statycznym sprzętu wojskowego, w tym m.in.   czołg średni M4A1 Grizzly, samochód pancerny, transporter T-16 oraz 25-funtowa armatohaubica Mark II. Były wystawy okolicznościowe poświęcone bohaterom symbolizującym wspólną walkę o wolność narodów polskiego i amerykańskiego oraz wystawa poświęcona Jednostce Specjalnej GROM.

W pikniku udział wzięły także Chorągwie husarskie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.

Warto wiedzieć też, że ….
•    Podczas pikniku Polska Grupa Zbrojeniowa zaprezentowała nowoczesne uzbrojenie i sprzęt, produkowane przez zakłady przemysłowe należące do PGZ. Uczestnicy imprezy mogli zobaczyć m.in. taktyczny bezzałogowy statek powietrzny E-310, pojazdy specjalnego przeznaczenia z legendarnej fabryki Jelcz, system minowania narzutowego Baobab z Huty Stalowa Wola, mobilny radar Bystra ze spółki PIT-Radwar, a także przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun oraz szeroką gamę amunicji ze spółki Mesko.
•    Przez cały dzień były z nami wojskowe uczelnie. Pracownicy i studenci odpowiadali na każde pytanie dotyczące oferty uczelni.
•    Swoje stoisko informacyjne miało także Biuro ds. Organizacji Proobronnych, które dzieliło się wiedzą, jak wziąć udział w szkoleniach organizowanych na terenie jednostek wojskowych albo zostać członkiem stowarzyszeń.
•    Podczas pikniku grały wojskowe orkiestry, a także śpiewały zespoły działające przy klubach wojskowych. Zgodnie z tradycją pikniku można było spróbować wojskowego chleba, poznać jego recepturę i zobaczyć, jak działa polowa piekarnia.

Oczywiście nie zabrakło wojskowej grochówki.

Amerykański akcent
Odwiedzający strefę amerykańską mogli poznać tradycyjne rozrywki prosto zza oceanu, wziąć udział w warsztatach oraz posłuchać  muzyki, przy której chętnie bawią się Amerykanie.

W strefie sportowej można było spróbować zagrać w baseball i football amerykański.

CO MON

* * *
Fotogaleria:

* * *