SGWP
Poniedziałek, 25 czerwca 2018 r.
Aktualności
10.07.2017
POWITANIE MARYNARZY ORP KONTRADMIRAŁ X. CZERNICKI
- Polska potrzebuje obecności wojsk NATO, ale Polska będzie uczestniczyć także w obronie flanki południowej; misja ORP Czernicki jest tego koronnym przykładem - powiedział minister Macierewicz witając marynarzy po zakończeniu misji PKW Czernicki.

Szef MON powitał marynarzy ORP Kontradmirał X. Czernicki w poniedziałek 10 lipca, w Porcie Wojennym w Świnoujściu –macierzystym porcie jednostki.

W uroczystości udział wzięli również przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach, zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. bryg. Jan Dziedzic, dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża komandor Krzysztof Zdonek oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i Wojewoda Zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski.

Podczas tych 180 dni, w tym 130 dni na morzu (...) spotykaliście nie tylko sojuszników. Ta misja, chociaż pokojowa, miała przez  cały czas nad sobą widmo możliwych i koniecznych działań ratowniczych, działań wspierających, ale także tych, które związane są z ochroną południowej flanki przed falami migracyjnymi. Jak mało kto wspieraliście nasze tutaj wysiłki, które zaowocowały obecnością sił NATO w Polsce – powiedział minister obrony narodowej do zgromadzonych na nabrzeżu.

Dowódca PKW Czernicki kmdr por. Aleksander Urbanowicz jako pierwszy Polak w historii dowodził też całym zespołem okrętów NATO w rejonie misji, tj. na Morzu Śródziemnym, Morzu Czarnym i Morzu Egejskim. Po ponad półrocznej, pierwszej w historii, misji polskiego okrętu w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2) marynarze wrócili do macierzystego portu.

Komandor porucznik Urbanowicz złożył ministrowi obrony narodowej meldunek o wykonaniu zadania w składzie SNMCMG2 oraz przedstawił  raport z realizacji zadań w ramach dowodzenia zespołem.
17 stycznia 2017 roku w tym samym miejscu gdzie się dzisiaj znajdujemy z rąk oficera greckiej marynarki wojennej przejąłem dowodzenie zespołem, aby przez kolejne miesiące wraz z 70 polskimi marynarzami realizować zadania daleko od polskiej granicy państwowej. (…) Dziś po przebyciu prawie 14 tysięcy mil morskich z całą pewnością mogę powiedzieć, że stawiane przed nami zadania  zostały wykonane – powiedział kmdr por. Urbanowicz.

Zastępca Dowódcy Operacyjnego RSZ gen. bryg. pil. Tadeusz Mikutel przekazał PKW Czernicki w operacyjne podporządkowanie Dowódcy Generalnemu RSZ gen. dyw. Jarosławowi Mice.

Szef MON na pokładzie okrętu spotkał się z załogą PKW Czernicki i podkreślił znaczenie zrealizowanej misji: – Dziesiątki, jeżeli nie więcej razy, powoływałem się na was, choć o tym nie wiedzieliście. Wasza misja tam na południu, na flance południowej NATO była misją na rzecz Polski, na rzecz bezpieczeństwa Waszych rodzin, które z tak wielką tęsknotą czekały na Was. – dodał szef MON.

W czasie 186-dniowej misji, marynarze Polskiego Kontyngentu Wojskowego Czernicki, 135 dni spędzili w morzu realizując zadania zespołu i uczestnicząc również w międzynarodowych manewrach.

CO MON


* * *
Fotogaleria:

* * *