SGWP
Poniedziałek, 25 czerwca 2018 r.
Aktualności
10.08.2017
PROMOCJA NA PIERWSZY STOPIEŃ OFICERSKI
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbyła się w czwartek uroczystość mianowania 165 absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej na stopień podporucznika.

Aktu mianowania na pierwszy stopień oficerski dokonali I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Michał Sikora oraz zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. brygady Jan Dziedzic.

 

Na uroczystość mianowania oprócz absolwentów i ich rodzin oraz przedstawicieli MON, przybyli także m.in. przedstawiciele Wojska  Polskiego, Senatu, rektorzy uczelni wojskowych, duchowni.

 

- Armia polska, to dzisiaj armia, która staje przed nowymi wyzwaniami, potrzebujemy najodważniejszych z odważnych i najmądrzejszych z mądrych - powiedział  minister Antoni Macierewicz do absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej, nowo mianowanych na stopień podporucznika.

Szef MON podkreślił też odpowiedzialność oficerów za kształtowanie świadomości żołnierzy. Zwracając się do nowo mianowanych oficerów minister zaznaczył, że będą oni dowodzili żołnierzami i  - decydowali o tym, w jaki sposób oni swoją żołnierską służbę będą pełnili, jak będą ją rozumieli, jakie wnioski wyciągną z doświadczeń dziejowych, jak będą patrzyli na Warszawę, miasta i wsie polskie.  Jak dodał szef MON oficerowie wpłyną też na to, jak żołnierze będą patrzyli na Polaków, tych wszystkich, którzy ponieśli śmierć za Ojczyznę, ale także tych, którzy za nią cierpieli przez dziesiątki lat, zepchnięci na margines, poniewierani, wyśmiewani, nazywani „Polaczkami”, nazywani ludźmi, którzy mogą tylko i wyłącznie pomóc innym - tym ważniejszym, tym lepszym, tym bogatszym.  Naród nie zna takich rozróżnień, armia polska nie zna takich rozróżnień, żołnierz, oficer polski, który ma honor żołnierza polskiego, nie zna takich rozróżnień - walczy za cały naród, broni całego narodu – podkreślił minister.

Antoni Macierewicz oświadczył, że armia polska - prędzej, czy później - będzie liczyć tylu żołnierzy, dysponować będzie taką bronią, cieszyć się będzie siłą takiej kadry oficerskiej, że będzie zdolna wypełnić nakaz konstytucji obrony własnej Ojczyzny - nawet wtedy, gdyby musiała walczyć sama.

 - To jest cel dla jakiego odbudowujemy armię - zadeklarował szef MON. - To jest cel, jakiego nie stawiano polskiej armii już od dawna, wtedy, gdy ją pomniejszano, pogardzano, odstawiano do kąta - powiedział szef MON.

 

Za ukończenie studiów z wyróżnieniem i uzyskanie pierwszej lokaty prezydent Andrzej Duda wyróżnił prymusa akademii podporucznika Bartłomieja Turczyna honorową bronią  białą.

 

Podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego na pierwszy stopień oficerski mianowanych zostało 165 absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej, w tym 25 kobiet. Najwięcej w korpusie sił powietrznych - 45 absolwentów i w korpusie łączności i informatyki - 35,  a najmniej w korpusie inżynierii wojskowej - 1 absolwent i w korpusie ogólnym - 2.

 

Uroczystość zakończyła ceremonia złożenia wieńca na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza przez ministra Antoniego Macierewicza i delegację nowo promowanych oficerów oraz defilada.


* * *
Fotogaleria:

* * *