SGWP
Piątek, 19 października 2018 r.
Aktualności
11.11.2017
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada 1918 roku Polska po ponad 120 latach niewoli odzyskała niepodległość. Dla upamiętnienia tego dnia obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości.

Rada Regencyjna 11 listopada 1918 roku przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.

Dla upamiętnienia tego przełomowego w dziejach Polski dnia, 11 listopada obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości.

W ramach obchodów w jednostkach wojskowych i garnizonach na terenie całego kraju odbyły się uroczystości patriotyczne, połączone ze złożeniem wieńców w miejscach pamięci narodowej.

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada, w Sztabie Generalnym WP odbyła się uroczysta zbiórka, połączona z wręczeniem medali i wyróżnień żołnierzom służącym w SG WP.

Szef Sztabu Generalnego WP generał broni dr Leszek Surawski wyróżnił Tytułem Honorowym „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej” z odznaką w III stopniu ppłk. Tomasza Gołębiewskiego i st. chor. sztab. Jarosława Kłoczka, Odznaką Honorową Wojsk Lądowych płk. Piotra Szwedę, a Odznaką Honorową Sił Powietrznych st. chor. sztab. Zdzisława Krakowskiego.

***

O godz. 17.00, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbył się uroczysty Capstrzyk Niepodległości.
 
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i kierownictwa MON oraz kadra dowódcza Sił Zbrojnych RP z szefem Sztabu Generalnego WP gen. broni Leszkiem Surawskim na czele.
 
99 lat temu nie było jeszcze państwa polskiego. Był naród i było wojsko – powiedział podczas uroczystości minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. – Było wojsko w miejscach odosobnienia. W miejscach internowania. Tam byli legioniści Piłsudskiego. I było wojsko formujące się na polach bitewnych Francji. Wojsko gromadzące Polaków ze wszystkich stron świata – mówił szef MON.
– Naród wyrąbywał sobie w tamtym czasie niepodległość przede wszystkim orężem – dodał minister. – Przede wszystkim karabinem. Przede wszystkim przelewając krew polską na wszystkich frontach po to, żeby żadna ze stron walczących nie mogła pominąć w ostatecznym rozrachunku narodu i państwa polskiego. Dzisiaj musimy im wszystkim wyrazić wdzięczność. Tym, którzy mieli w sobie tyle siły, wyobraźni i determinacji by w czasie gdy nikt nie wierzył, że będzie państwo polskie już o nie walczyć. Już poświęcać dla niego życie – zaznaczył minister Antoni Macierewicz.
 
Podczas Capstrzyku Niepodległości minister Antoni Macierewicz odsłonił na filarach Grobu Nieznanego Żołnierza dwie nowe tablice. Upamiętniają one miejsca walk żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i oddziałów samoobrony chroniących ludność polską przed siłami Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.
 
W czasie uroczystości minister Macierewicz, wiceministrowie oraz szef Sztabu Generalnego WP wręczyli ponad 900 oficerom akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Ponad 350 żołnierzy i pracowników wojska otrzymało medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Minister odznaczył też honorową bronią białą trzech żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, którzy wyróżnili się męstwem i odwagą podczas akcji uwalniania zakładników w Afganistanie.
 
Uroczystości zakończyła ceremonia złożenia wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdującym się obok budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa.

***

Uroczystości w dniu Narodowego Święta Niepodległości:

O godz. 9.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odprawiona została Msza Święta za Ojczyznę, poprzedzona złożeniem wieńca przez prezydenta Andrzeja Dudę na grobie śp. Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego.
 
Bezpośrednio przed nabożeństwem minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, w towarzystwie kadry dowódczej Sił Zbrojnych RP, złożył wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.
 
Przed południem w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.
 
Za wybitne zasługi dla obronności kraju Prezydent RP Andrzej Duda uhonorował generała broni Leszka Surawskiego, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, zaś gen. broni Janusza Adamczaka, byłego szefa Sztabu Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum Krzyżem  Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 
 
Zgodnie z tradycją i Ceremoniałem Wojskowym centralne uroczystości, z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych i wojskowych, odbyły się w południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
 
- Nie możemy zapomnieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze; najważniejsze jest oddanie sprawie Ojczyzny i narodu, a każdy spór powinien biec ku dialogowi i szukaniu porozumienia - mówił prezydent Andrzej na uroczystości.
W swoim wystąpieniu prezydent podkreślał: - musimy pamiętać o tym, jaka była cena niepodległości, jaka była cena wolności. O tym nam nie wolno zapomnieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, że w procesie politycznym najważniejsze jest jej umacnianie.
Jak dodał, musimy też pamiętać, że w procesie codziennego życia i codziennej pracy, czy służby najważniejsza jest wiara w Rzeczpospolitą. - Najważniejsze jest oddanie sprawie Ojczyzny, sprawie narodu, sprawie każdego naszego współobywatela - zaznaczył.
- To jest ponad wszystkim, ponad naszymi podziałami ideologicznymi, ponad wszelkimi sporami, ponad kłótniami, a każdy spór choćby nawet najbardziej zdecydowany musi być sporem, który biegnie ku dialogowi i ku szukaniu płaszczyzny porozumienia - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
Zaznaczył, że tylko w ten sposób będziemy w stanie budować najsilniejsze podwaliny naszego państwa. - Takie, których nigdy nie uda się już złamać. Takie, których nigdy nie uda się usunąć. Takie, których nigdy nie uda się zburzyć, a tym samym znów wymazać Polski z mapy - oświadczył.
 
Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie odbyła się defilada pododdziałów, a przedstawiciele władz państwowych przeszli pod budynek Dowództwa Garnizonu Warszawa, gdzie złożyli wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
 
Wieczorem w Teatrze Polskim w Warszawie odbył się koncert w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i artystów scen polskich.

 


* * *
Fotogaleria:

* * *