SGWP
Środa, 20 marca 2019 r.
Aktualności
04.04.2018
GENERAŁ SCAPARROTTI  NA POLIGONIE W ORZYSZU
W drugim dniu wizyty w Polsce Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych w Europie (SACEUR) gen. Curtis M. Scaparrotti przebywał w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim.

Generałowi Scaparrottiemu towarzyszył szef Sztabu Generalnego WP generał Leszek Surawski.

W trakcie pobytu na poligonie generałowie Scaparrotti i Surawski spotkali się dowódcami i żołnierzami wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO, stacjonującej w Polsce w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności (eFP - Enhanced Forward Presence).

Podczas spotkania z dziennikarzami gen. Scaparrotti podziękował publicznie wszystkim, którzy są zaangażowani w działania natowskiego batalionu. Przypomniał, że jest to jego druga wizyta i jest pod wrażeniem tego, co zastał dzisiaj. Podkreślił też, że jest dumny z wojsk polskich i amerykańskich. Dodał, że docenia nie tylko polską armię, ale też lokalną społeczność, której podziękował za przyjęcie żołnierzy.

Generał Scaparrotti podkreślił, że NATO, jako organizacja międzynarodowa, zawsze stara się ćwiczyć i walczyć razem, a głównym celem jest to, żeby zapobiec kryzysowi i utrzymać pokój. Dodał, że właśnie temu służy współdziałanie pododdziałów z krajów tworzących natowski batalion stacjonujący k. Orzysza.

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Leszek Surawski podziękował żołnierzom z batalionowej grupy bojowej za zaangażowanie i wspólnie ćwiczenia oraz za to co robią dla obrony NATO i polskich granic. - Dziękuję również za to, że wspólnie możemy podnosić swoje możliwości i zdolności bojowe i być w gotowości do odparcia każdego ataku przeciwnika – podkreślił generał Surawski.

***

Generał Scaparrotti wizytę w Polsce rozpoczął od Szczecina, gdzie spotkał się z oficerami służącymi w Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Rozmowy dotyczyły m.in. przygotowań do tegorocznego międzynarodowego ćwiczenia Anakonda. Korpus – odpowiedzialny za funkcjonowanie sił NATO na wschodniej flance – stworzy podczas tych ćwiczeń mobilne stanowisko dowodzenia, z którego będzie dowodził działaniami wojsk.
Po wizycie w Polsce gen. Scaparrotti odwiedzi Estonię, Litwę i Łotwę. We wszystkich tych krajach spotka się z żołnierzami pełniącymi służbę w batalionowych grupach bojowych NATO, które stacjonują tam od 2017 r. w ramach tzw. wzmocnionej wysuniętej obecności.


* * *
Fotogaleria:

* * *