SGWP
Środa, 23 stycznia 2019 r.
Aktualności
07.05.2018
NIEPODLEGŁA BIAŁO-CZERWONA
W środę i czwartek w Warszawie odbyły się centralne uroczystości z okazji Dnia Flagi i Święta Narodowego 3 Maja.

W obchodach 3 Maja uczestniczył Andrzej Duda, prezydent RP, Mateusz Morawiecki, premier oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.Obecni byli także członkowie rządu, parlamentarzyści, dowódcy wojskowi, harcerze, mieszkańcy stolicy i turyści.

Przed południem w Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela odprawiono mszę św. w intencji ojczyzny.
 
Punktualnie o 12.00 rozpoczęły się główne uroczystości na placu Zamkowym. W przemówieniu prezydent Andrzej Duda przypomniał m.in. przełomowy moment w historii Polski, jakim było uchwalenie Konstytucji 3 Maja.
 
Uroczystość zakończyła defilada wojskowa. Z okazji święta oddano także armatnią salwę honorową.
 
***
2 maja z okazji Dnia Flagi, w trakcie uroczystości na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda wręczył Ordery Odrodzenia Polski, Ordery Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Flagi RP. Biało-czerwone barwy z rąk Prezydenta odebrał m.in. gen. bryg. Maciej Jabłoński, szef Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia P3/P7 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Podczas uroczystości na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda podziękował odznaczonym oraz organizacjom, które otrzymały Flagi RP, za prowadzoną od lat działalność „dla bliźnich, dla rodaków”.

- Dziękuję, że ją realizujecie w tak wspaniały sposób. Mam nadzieję, że te biało-czerwone flagi, które zabierzecie ze sobą i pokażecie waszym podopiecznym, podwładnym, kolegom, koleżankom będą mobilizacją do jeszcze lepszej działalności dla Rzeczypospolitej Polskiej, dla rozsławiania Polski w kraju i poza granicami – podkreślił Prezydent.

***
W Sztabie Generalnym Wojska Polskiego uroczystość z okazji Święta Narodowego 3 Maja została połączona z wręczeniem okolicznościowych medali 100-lecia ustanowienia sztabu. Gospodarzem okolicznościowej zbiórki był szef Sztabu Generalnego WP generał Leszek Surawski.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. dowódcy Rodzajów Sił Zbrojnych, przedstawiciele duszpasterstw wojskowych, instytucji MON oraz kierownictwo, żołnierze i pracownicy sztabu.

Tegoroczne obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbywają się w szczególnym momencie naszej historii - w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz w setną rocznicę ustanowienia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Uroczystość z okazji Święta Narodowego 3 Maja była dobrą okazją do uhonorowania wyróżniających się żołnierzy i pracowników wojska odznaką okolicznościową „Medal 100-lecia ustanowienia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego”.  Medal ten jest nadawany przez ministra obrony narodowej w uznaniu zasług położonych w dziedzinie kultywowania niepodległościowych tradycji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz rozwoju i umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej.

Wśród uhonorowanych przez ministra Mariusza Błaszczaka znaleźli się m.in. szef Sztabu Generalnego WP generał Leszek Surawski, I z-ca szefa SG WP gen. broni Michał Sikora, duszpasterze wojskowi, dowódcy RSZ oraz żołnierze i pracownicy sztabu.


* * *
Fotogaleria:

* * *