SGWP
Sobota, 23 marca 2019 r.
Aktualności
12.07.2018
POLSKA PRZYSTĄPI DO PROGRAMU 4x30
Polska będzie partycypowała w nowej inicjatywie dotyczącej gotowości, tzw. 4x30 - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podsumowując pierwszy dzień Szczytu NATO w Brukseli.

Poleciłem szefowi Sztabu Generalnego i dowódcy generalnemu, żeby prace dotyczące naszej partycypacji zostały już rozpoczęte - dodał szef MON.
 

Podczas tegorocznego szczytu NATO przyjęta została inicjatywa 4x30, która zakłada, że od 2020 roku państwa Sojuszu będą utrzymywać na wysokim poziomie gotowości 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych, gotowych do działania w czasie nie dłuższym niż 30 dni. Jak podkreśla szef polskiego MON celem tej inicjatywy jest to, by jednostki włączone do programu mogły zostać w razie potrzeby użyte niezwłocznie. Do tego, jak zaznacza szef MON potrzebne są m.in. wspólne ćwiczenia i wypracowanie odpowiednich procedur.

 
Szczyt NATO w Brukseli poświęcony jest także reformie Struktury Dowodzenia NATO, która dostosuje ją do aktualnych wyzwań i zagrożeń. Przyszła struktura, dzięki powstaniu kilku nowych dowództw, będzie lepiej przygotowana do prowadzenia operacji obrony kolektywnej.
 
Przywódcy państw Sojuszniczych zatwierdzili decyzje o powołaniu dowództwa logistycznego w Niemczech, którego zadaniem będzie zapewnienie sprawnego przemieszczania wojsk w Europie, oraz o odtworzeniu dowództwa w amerykańskim Norfolk, odpowiedzialnego za kontrolę nad szlakami komunikacyjnymi na północnym Atlantyku.


Jednym z ważniejszych tematów poruszanych podczas trwającego Szczytu są sprawy związane z budżetem obronnym. – W trakcie pierwszej sesji rozmawialiśmy o wydatkach na obronność. Polska należy do liderów – wydajemy tyle ile zobowiązaliśmy się wydawać. (…) Polska jest wiarygodnym sojusznikiem. Wdrażamy wszystkie zobowiązania jakich się podjęliśmy – wydajemy na obronność 2 proc. PKB, inwestujemy w nowoczesny sprzęt dla wojska, staramy się także być aktywni w ramach NATO, wychodząc z założenia, że ta aktywność zaprocentuje w sytuacji zagrożenia. Realizujemy to, do czego się zobowiązaliśmy  – zaznaczył minister Błaszczak.

Wśród tematów omawianych przez głowy państw oraz ministrów obrony są także kwestie dotyczące powołania dwóch nowych dowództw odpowiedzialnych za przerzut sił, zwiększania zdolności do obrony i wydatków obronnych oraz wzmacniania więzi transatlantyckiej.

 
W środę minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA J. Mattisem, dowódcą połączonych sił NATO w Europie generałem Curtisem M. Scaparrottim, a także z ministrami obrony Estonii, Łotwy, Litwy, Rumunii i Hiszpanii. – W trakcie rozmów podkreślaliśmy nasze zaangażowanie i dobre relacje pomiędzy Polską a USA. Rozmawialiśmy o tym, by nasze relacje były jeszcze głębsze, a zdolności obronne Polski większe – mówił szef MON.

***

Podjęte na Szczycie NATO decyzje mają na celu wzmocnienie zdolności obrony i  dążenie do skuteczniejszej walki z terroryzmem. Rozpoczęta zostanie nowa misja szkoleniowa w Iraku, a także zasady wsparcia południowych partnerów Sojuszu (Tunezji, Iraku i Jordanii).

 
Minister Błaszczak podpisał list intencyjny w sprawie „Współpracy przy pozyskiwaniu zasadniczych środków bojowych dla morskich systemów rażenia” (Maritime Battle Decisive Munitions – MBDM). Jak podkreślił, inicjatywa 7 państw, które biorą udział w tym projekcie jest jednym z przejawów współpracy i solidarności sojuszniczej.
 
Źródło: MON

***

Na marginesie szczytu NATO w Brukseli szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał broni Rajmund T. Andrzejczak odbył szereg spotkań i rozmów m.in. z gen. Curtisem M. Scaparrottim (Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych w Europie, SACEUR), przewodniczącym Komitetu Wojskowego NATO, szefem Sztabu Obrony Danii, Niemiec, Kanady, Estonii i Litwy.
Podczas rozmów poruszono tematykę zagrożeń wynikających z aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie Europy Wschodniej, a także korzyści płynących ze Wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO w Polsce w ramach eFP (Enhanced Forward Presence).
 
***
W środę przywódcy 29 państw i rządów NATO przyjęli wspólną DEKLARACJĘ
 

* * *
Fotogaleria:

* * *