SGWP
Niedziela, 16 czerwca 2019 r.
Aktualności
02.10.2018
GENERAŁ ANDRZEJCZAK NA LOTNISKOWCU USS HARRY S. TRUMAN
Na zaproszenie strony amerykańskiej szef Sztabu Generalnego WP generał broni Rajmund T. Andrzejczak wizytował lotniskowiec USS Harry S. Truman, operujący na Morzu Północnym.

Obecność generała na lotniskowcu była związana z przygotowaniami do międzynarodowego ćwiczenia NATO Trident Juncture 18, które przeprowadzone zostanie w październiku i listopadzie w Norwegii. Trident Juncture 18 będzie się składało z dwóch części – poligonowej, która odbędzie się w Norwegii i wokół niej, m.in. na północnym Atlantyku i Morzu Bałtyckim oraz sztabowej, która zostanie przeprowadzona głównie w Neapolu. Trident Juncture 2018 to ćwiczenie, w którym uczestniczyć będzie ponad 40 000 żołnierzy, 10 000 pojazdów, 130 samolotów i 70 okrętów. 
 
Podczas wizyty na USS Harry S. Truman generał Andrzejczak obserwował ćwiczenia operacji powietrznych  8. Lotniskowcowej Grupy Uderzeniowej, prowadzone w ramach przygotowań do ćwiczenia  Trident Juncture 18. 
W czasie pobytu na lotniskowcu odbyły się także rozmowy szefa Sztabu Generalnego WP i kontradmirała Gene Blacka, który dowodzi 8. Lotniskowcową Grypą Uderzeniową US Navy (Carrier Strike Group 8). 
 
Szefowi Sztabu towarzyszył wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich.
 

* * *
Fotogaleria:

* * *