SGWP
Niedziela, 16 czerwca 2019 r.
Aktualności
02.10.2018
BRUKSELA-LOMMEL: 100 KM NA 100-LECIE NIEPODLEGŁEJ
Grupa polskich żołnierzy służących w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli w nietypowy sposób uczciła stulecie odzyskania Niepodległości przez Polskę. Pokonali rowerami 100 km trasy z Kwatery Głównej NATO na Polski cmentarz wojenny w Lommel (Belgia).

W sobotni poranek 29 września, grupa siedmiu żołnierzy, wyruszyła rowerami do miejscowości Lommel, aby tam, następnego dnia wziąć udział w dorocznych uroczystościach na polskim cmentarzu wojennym gdzie spoczywa 257. żołnierzy 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Polegli oni w 1944 roku, wyzwalając kolejne belgijskie miasta z rąk hitlerowskiego okupanta.

Żołnierski team tworzyli: gen. dyw. Marek Mecherzyński, płk Rafał Michalski, ppłk Dariusz Latosiewicz, ks. ppłk Paweł Piontek, mjr Tomasz Kawka, mjr Przemysław Grzybowski i Tomasz Kwieciński – Mendel.
 
Choć drużyna była zróżnicowana pod względem wieku, stopnia wojskowego  jak i zamiłowania do uprawiania tego rodzaju sportu, to udało się stworzyć niezwykłą atmosferę radości z podejmowanego trudu, jedności w dążeniu do celu oraz intuicyjnej, wzajemnej pomocy w chwilach kryzysowych.

Po kilku godzinach jazdy, uczestnicy osiągnęli zamierzony cel, stając u bram polskiej nekropolii wojennej w Lommel. Po chwili zadumy i ciszy, ksiądz kapelan odmówił modlitwę za poległych żołnierzy. Do Lommel przybyły także rodziny uczestników wyprawy rowerowej, aby powitać ich na mecie i wspólnie spędzić sobotni wieczór. Następnego dnia, delegacja Polskiego Przedstawicielstwa Wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE wzięła udział w uroczystej Mszy św. na cmentarzu oraz złożyła wieniec pod tablicą upamiętniającą poległych żołnierzy.

ks. ppłk Paweł Piontek
foto: st. chor. Mariusz Syrek/ p. Tomasz Cibulla

* * *
Fotogaleria:

* * *