SGWP
Niedziela, 16 czerwca 2019 r.
Aktualności
30.10.2018
GENERAŁ ANDRZEJCZAK NA ĆWICZENIU TRIDENT JUNCTURE 2018
Na zaproszenie naczelnego dowódcy NATO ds. transformacji (ACT) generała Denisa Merciera szef Sztabu Generalnego WP generał broni Rajmund T. Andrzejczak uczestniczył w DV-Day ćwiczenia Trident Juncture 2018.

Ćwiczenie realizowane jest w formule High Visibility Exercise, ze scenariuszem odnoszącym się do art. 5 obrony kolektywnej, w ramach Major Joint Operation.
 
Zadaniem Trident Juncture 18 jest przećwiczenie zdolności NATO do odparcia zewnętrznej agresji na terytorium jednego z członków Sojuszu.
 
W NATO-wskim ćwiczeniu realizowanym w Norwegii, na Atlantyku i Morzu Bałtyckim uczestniczy ok. 45 tys. żołnierzy Sojuszu, 65 okrętów, 250 samolotów i śmigłowców oraz około 10 tysięcy różnych pojazdów.
 
Wojsko Polskie reprezentuje fregata ORP Generał Pułaski oraz ponad 450 żołnierzy, m.in. z  21. Brygady Strzelców Podhalańskich,  1 Brygady Logistycznej, 10. Brygady Logistycznej i Żandarmerii Wojskowej.
 
 

 

Wizyta szefa Sztabu Generalnego WP w Trondheim (Norwegia) była doskonałą okazją do rozmów z najważniejszymi dowódcami NATO na temat sytuacji bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym w regionie Europy Północnej i Wschodniej.

Generał Rajmund Andrzejczak spotkał się także z polskimi żołnierzami, którzy uczestniczą w ćwiczeniu Trident Juncture.
 
 

* * *
Fotogaleria:

* * *