SGWP
Niedziela, 16 czerwca 2019 r.
Aktualności
08.11.2018
UROCZYSTE SPOTKANIE W SZTABIE GENERALNYM WP
W dniach 28-30 września 2018 r. obradował w Warszawie KW NATO, najwyższy organ wojskowy Sojuszu. Spotkanie było jednym z głównych wydarzeń z okazji 100. rocznicy ustanowienia Sztabu Generalnego WP oraz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przed oficjalnymi obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości w Sztabie Generalnym WP odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego szef Sztabu Generalnego WP generał broni Rajmund T. Andrzejczak podziękował osobom i organizacjom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie posiedzenia KW NATO oraz w organizację obchodów 100-lecia ustanowienia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
 
Podczas uroczystości generał Andrzejczak wręczył osobom zasłużonym dla sztabu odznaki okolicznościowe  - „Medal 100-lecia ustanowienia Sztabu Generalnego WP”. Otrzymali go m.in. Anna Maria Anders, Jan Józef Kasprzyk, Bogusław Kazimierz Nizieński, prof. mjr w st. spocz. Leszek Stanisław Żukowski, Andrzej Mochoń i Mirosław Wiklik.
 
Wśród uhonorowanych pośmiertnie znaleźli się wybitni dowódcy i oficerowie, którzy zginęli pod Smoleńskiem:
 
•    Generał Franciszek Gągor
•    Generał Andrzej Błasik
•    Generał Bronisław Kwiatkowski
•    Generał Tadeusz Buk
•    Generał broni ks. bp Tadeusz Płoski
•    Generał broni Włodzimierz Potasiński
•    Admirał Floty Andrzej Karweta
•    Generał dywizji ks. abp Mirosław Chodakowski
•    Generał dywizji Kazimierz Gilarski
•    Generał brygady ks. bp Adam Pilch
 
Wyróżnienia odebrali członkowie Ich rodzin.
 
Przedstawicielom instytucji, zaangażowanych w przygotowanie posiedzenia KW NATO szef Sztabu Generalnego WP wręczył Listy gratulacyjne.
 
Podczas wystąpienia generał Andrzejczak złożył gratulacje wyróżnionym oraz podziękowania wszystkim obecnym za włożony trud i zaangażowanie w tak ważne wydarzenia.
 
Przy tej okazji wspomniał generałów, z którymi był w czasie swojej służby emocjonalnie związany, a których już nie ma wśród nas.  „Jestem emocjonalnie związany z generałem Gągorem, który był moim mentorem” – powiedział generał Andrzejczak. Podziękował rodzinom, które reprezentują Ich obecność. „Te odznaczenia są symbolem tych, którzy byli przede mną” – podkreślił szef SG WP.
 
Słowa szczególnego podziękowania generał Andrzejczak skierował również do gen. bryg. Jana Dziedzica, który był szefem zespołów ds. przygotowania i przeprowadzenia posiedzenia Komitetu Wojskowego NATO oraz obchodów 100-lecia ustanowienia Sztabu Generalnego WP. 
 
Szef Sztabu Generalnego WP dziękował też instytucjom i firmom, które wsparły organizację KW NATO, także w wymiarze promocji polskiej kultury, historii i rzemiosła.
 
„Zbierałem i wciąż zbieram mnóstwo bardzo dobrych opinii i podziękowań za zorganizowanie posiedzenia Komitetu Wojskowego NATO na najwyższym poziomie. I za to wszystkim serdecznie dziękuję” – zakończył generał Andrzejczak.

* * *
Fotogaleria:

* * *