SGWP
Niedziela, 16 czerwca 2019 r.
Aktualności
13.11.2018
STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI 1918-2018
11 listopada 1918 roku Polska po ponad 120 latach niewoli odzyskała niepodległość. Dla upamiętnienia tego dnia ustanowione zostało Narodowe Święto Niepodległości.

W tym roku uroczyście obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
 
Rada Regencyjna 11 listopada 1918 roku przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.
 
Centralne uroczystości z udziałem władz państwowych i wojskowych odbyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Punktualnie o godz. 12.00 odśpiewany został przez żołnierzy hymn państwowy.
 
Następnie Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda odebrał meldunek i dokonał przeglądu pododdziałów.
 
To wielkie szczęście, że mieliśmy 100 lat temu takie społeczeństwo, takich żołnierzy i takich przywódców, Ojców Niepodległości, którzy umieli stanąć razem, by Polskę odzyskać, choć mieli różne poglądy, absolutnie mieli tę jedną ideę – powiedział prezydent w wystąpieniu przed GNŻ.
 
Chciałbym, żebyśmy zawsze umieli być razem; jestem przekonany, że pod biało-czerwonym sztandarem jest miejsce dla każdego z nas, niezależnie od jego poglądów, bo w każdym jest miłość do Ojczyzny, do niepodległej i suwerennej Polski  – podkreślił prezydent Andrzej Duda.
 
Podczas wystąpienia przed GNŻ prezydent podkreślił też, że kłótnie i spory nigdy nie służą budowaniu silnego państwa. – Swary w tym przeszkadzają, przekonała się o tym także i II Rzeczpospolita, która, niestety, po niespełna 21 latach została pokonana przez sowieckich i hitlerowskich najeźdźców, przez Rosjan i Niemców – mówił Andrzej Duda.
 
Dziękował zgromadzonym na uroczystości za obecność „pod biało-czerwonymi sztandarami”. – To wielkie święto wolnej, niepodległej i suwerennej Polski – podkreślił prezydent Andrzej Duda.
 

 

Uroczystości przed GNŻ poprzedziła Msza święta za Ojczyznę, która odprawiona została w Świątyni Opatrzności Bożej.
 
***

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada 2018 r., w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie i nominację admiralską dziewięciu oficerom Wojska Polskiego.
 
 
Tego samego dnia, 10 listopada, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą zmiany w dowodzeniu wojskiem
 
Nowelizację ustaw o urzędzie ministra obrony oraz o powszechnym obowiązku obrony Sejm RP uchwalił na początku października. Przywraca ona Sztabowi Generalnemu WP - w obecnym systemie naczelnemu organowi planowania - funkcje dowódcze; szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego czyni "pierwszym żołnierzem", któremu podlegają dowódcy generalny i operacyjny.
 
Celem ustawy jest zmiana struktury dowodzenia Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej, która jasno określi role poszczególnych poziomów i szczebli dowodzenia, umożliwiając sprawne i skuteczne współdziałanie ze strukturą dowodzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz siłami sojuszniczymi, zarówno podczas zagranicznych operacji reagowania kryzysowego, jak i prowadzenia obrony kolektywnej.

Nowelizacja wzmacnia kompetencje strategiczne Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, wskazując, że jest najwyższym pod względem pełnionej funkcji żołnierzem w czynnej służbie wojskowej, dowodzącym Siłami Zbrojnymi przy pomocy dowódców rodzajów Sił Zbrojnych – do czasu mianowania Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i przejęcia przez niego dowodzenia.
 
 
W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, również w sobotę 10 listopada, w siedemnastu polskich miastach we wszystkich województwach odbyły się pikniki  pod hasłem „Służymy Niepodległej”. W pikniku w Warszawie uczestniczył szef MON Mariusz Błaszczak.
 
W programie m.in. pokazy sprzętu wojskowego, występy artystyczne, w tym orkiestr wojskowych, żołnierska grochówka oraz wiele innych atrakcji przygotowanych również przez miasta. W wybranych lokalizacjach oddawano krew w przygotowanych ambulansach.
 
Pikniki zakończyły uroczyste Capstrzyki Niepodległości.