SGWP
Niedziela, 16 czerwca 2019 r.
Aktualności
26.11.2018
SZEF SZTABU GENERALNEGO WP Z WIZYTĄ NA LITWIE
W dniach 23 - 24 listopada generał broni Rajmund T. Andrzejczak przebywał w Wilnie, gdzie uczestniczył w centralnych obchodach zorganizowanych z okazji 100. rocznicy odrodzenia Sił Zbrojnych Litwy.

Szef Sztabu Generalnego WP towarzyszył Mariuszowi Błaszczakowi, ministrowi obrony narodowej, który wziął także udział w spotkaniu ministrów obrony państw bałtyckich i Polski.
 
Wielka defilada wojskowa z okazji 100. rocznicy odrodzenia Sił Zbrojnych Litwy odbyła się na jednej z głównych ulic Wilna – alei Konstytucji. Uczestniczyło w niej około 1800 żołnierzy – zarówno z Litwy, jak i z 14 państw sojuszniczych oraz ponad 80 pojazdów wojskowych. Była to największa parada w historii kraju.
 
W defiladzie udział wzięli polscy żołnierze m.in. pluton z batalionu dowodzenia litewsko-polsko-ukraińskiej brygady (LITPOLUKRBRIG) w Lublinie wraz ze sztandarem brygady, a także poczet flagowy z pułku reprezentacyjnego Dowództwa Garnizonu Warszawa.
 
Wśród maszyn, które w sobotę przeleciały nad Wilnem, była też para polskich samolotów wielozadaniowych F-16.
 
***
W sobotę minister Mariusz Błaszczak  spotkał się z ministrem obrony Litwy Raimundasem Karoblisem. Polsko-litewskie rozmowy dotyczyły pogłębienia współpracy w dziedzinie obronności oraz wspólnego zaangażowania w ramach wschodniej flanki NATO.
 
Szef MON podpisał deklarację o przystąpieniu Polski do programu zespołów szybkiego reagowania na zagrożenia cybernetyczne i wzajemnej pomocy w zakresie cyberbezpieczeństwa (ang. Cyber Rapid Response Teams and Mutual Assistance in Cyber Security). Jest to przedsięwzięcie przygotowywane w ramach inicjatywy stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (ang. Permanent Structured Cooperation, PESCO) w Unii Europejskiej. Państwem ramowym projektu jest Litwa.
 
***
W trakcie wizyty na Litwie minister Mariusz Błaszczak, w towarzystwie generała Rajmunda T. Andrzejczaka,  złożył wieńce na cmentarzu wojskowym na Antokolu oraz Cmentarzu na Rossie, przed Mauzoleum „Matki i Serca Syna”. 

* * *
Fotogaleria:

* * *