SGWP
Niedziela, 16 czerwca 2019 r.
Aktualności
05.12.2018
SZEF SZTABU GENERALNEGO SZ RUMUNII Z WIZYTĄ W POLSCE
Perspektywa współpracy w ramach rozpoznania i wczesnego ostrzegania oraz intensyfikacja szkolenia sił specjalnych były głównym tematem spotkania gen. broni Rajmunda T. Andrzejczaka z generałem Nicolae-Ionel Ciucă.

Istotnym wątkiem rozmów szefów sztabów generalnych było poszerzenie współpracy w ramach wspólnych ćwiczeń oraz możliwość wykorzystania centrów symulacyjnych w szkoleniu bilateralnym.

W toku dyskusji poruszono również tematy dotyczące perspektyw szkolenia pilotów F-16.

***
Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rumunii przybył do Warszawy na zaproszenie szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

W programie wizyty przewidziano również spotkanie z rumuńskimi żołnierzami służącymi w ramach eFP w Polsce oraz wizytę w dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie.

Delegacja rumuńska weźmie udział w VIP Day ćwiczenia pk. Anakonda 18.

***
Dwustronna współpraca wojskowa między resortami obrony narodowej Polski i Rumunii rozwija się intensywnie. Szczególnym impulsem do pogłębienia współdziałania było podpisanie w 2011 roku planu działania do polsko-rumuńskiej Deklaracji o Partnerstwie Strategicznym.

Kontakty na szczeblu kierownictw ministerstw są cykliczne i odbywają się głównie w ramach kolejnych rund polsko-rumuńskiego Dialogu Strategicznego.


* * *
Fotogaleria:

* * *