SGWP
Poniedziałek, 22 lipca 2019 r.
Aktualności
05.01.2019
SETNA ROCZNICA ZDOBYCIA ŁAWICY
W sobotę 5 stycznia br. odbyły się w Poznaniu uroczystości upamiętniające zdobycie przez powstańców wielkopolskich lotniska Ławica.

W uroczystościach, które odbyły się w ramach obchodów  100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego uczestniczył Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
 
Sztab Generalny Wojska Polskiego reprezentował generał broni Michał Sikora, I zastępca szefa SG WP.
 
Minister Błaszczak wręczył również sztandar Mobilnej Jednostce Dowodzenia Operacjami Powietrznymi, ufundowany przez społeczeństwo Wielkopolski.
 
- 100 lat temu lotnisko w Ławicy zostało zdobyte przez powstańców wielkopolskich. To w znacznej mierze dzięki temu heroicznemu czynowi Wojsko Polskie zdobyło niezbędny sprzęt, który później stanowił podstawę do zbudowania Sił Powietrznych - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości.
 
- Dziś w tym symbolicznym dniu, po stu latach od tego zwycięstwa został wręczony sztandar Mobilnej Jednostce Dowodzenia Operacjami Powietrznymi. Wręczony żołnierzom, którzy na co dzień stacjonują w Wielkopolsce, pilotom, którzy dziedziczą tradycje powstańców wielkopolskich, którzy sto lat temu walczyli o wolną Polskę. To wielki zaszczyt, wyróżnienie i honor, że właśnie dziś sztandar trafia w ręce żołnierzy tej jednostki - podkreślił w przemówieniu minister Błaszczak.
 
Uroczystości na pl. Wolności w Poznaniu zakończyła defilada pododdziałów w akompaniamencie orkiestry wojskowej Sił Powietrznych oraz pokaz filmu z inscenizacji historycznej zdobycia przez powstańców lotniska w Ławicy.
 
***
Wojskowe lotnisko we wsi Ławica pod Poznaniem funkcjonowało od 1913 roku. W chwili, gdy w Poznaniu wybuchło powstanie, w bazie stacjonował Zapasowy Oddział Lotniczy liczący 200  niemieckich żołnierzy.
Rankiem 6 stycznia 1919 r. polskie oddziały otoczyły lotnisko i wezwały Niemców do poddania się. Załoga Ławicy zdecydowała się jednak walczyć. Po szturmie Polacy zdobyli bazę, w tym samoloty LVG C.V., balony obserwacyjne oraz Fokkery D.VII. Zdobycie lotniska oceniane jest jako najbardziej brawurowa akcja w trakcie powstańczych zmagań, zaś przejęty sprzęt lotniczy - za największy łup wojenny w dziejach polskiego oręża.
 
***
Mobilna Jednostka Dowodzenia Operacjami Powietrznymi (MJDOP) jest jednostką wojskową szczebla taktycznego, wchodzącą w skład systemu dowodzenia, podporządkowaną Dowódcy Centrum Operacji Powietrznych – Dowódcy Komponentu Powietrznego.
MJDOP przeznaczona jest do realizacji zadań w zakresie zbioru i opracowania informacji o sytuacji powietrznej oraz kierowania siłami i środkami wydzielonymi z Sił Powietrznych do dyżurów bojowych.