SGWP
Wtorek, 21 maja 2019 r.
Aktualności
13.03.2019
NOMINACJE GENERALSKIE I ADMIRALSKA
Szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund Andrzejczak wziął udział w uroczystości wręczenia przez Prezydenta RP, Zwierzchnika SZ Andrzeja Dudę nominacji generalskich i admiralskiej.

Podczas uroczystości prezydent powiedział, że niezwykłym przeżyciem musi być odbieranie nominacji na pierwszy stopień generalski i na stopień kontradmirała "w roku 20-lecia obecności Polski w NATO, 15-lecia obecności Polski w UE, ale przede wszystkim w okresie, kiedy świętujemy czas 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę".
 
Jak mówił prezydent "nasza wielka historia, polskiego bohaterstwa, ale przede wszystkim wielka tradycja polskiego oręża" została zbudowana "w tamtych niezwykłych bohaterskich bojach, w wielkich zwycięstwach", gdy Polacy walczyli o odzyskanie niepodległości.
 
"Wierzę w to głęboko, że panowie odbierając te nominacje, w marcu 2019 r. (...) do tej wielkiej tradycji walki o wolną, niepodległą, suwerenną Polskę nawiązujecie" - powiedział prezydent do nowo mianowanych.
 
W swoim wystąpieniu prezydent mówił także o planach modernizacji armii. Podkreślił, że Wojsko Polskie powinno całkowicie odejść od posowieckiego sprzętu na rzecz wyposażenia wykorzystywanego w wojskach NATO.
 
Prezydent Andrzej Duda podkreślił też, że armia powinna być liczebniejsza, nowocześniejsza i lepiej wyposażona.
 
 
Mianowani zostali:
na stopień generała brygady:
 
płk pil. Robert Cierniak – szef Inspektoratu MON ds. Bezpieczeństwa Lotów, Przewodniczący Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego;
 
płk Andrzej Dąbrowski – dowódca 3. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej;
 
płk Norbert Iwanowski – dowódca 15 brygady Zmechanizowanej;
 
płk Karol Molenda – pełnomocnik MON ds. utworzenia Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni;
 
na stopień kontradmirała:
 
kmdr Mirosław Jurkowlaniec – dowódca 3 Flotylli Okrętów.