SGWP
Poniedziałek, 22 lipca 2019 r.
Aktualności
03.05.2019
ŚWIĘTO NARODOWE 3 MAJA
Szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund T. Andrzejczak wziął udział w centralnych uroczystościach z okazji Święta Narodowego 3 Maja, które odbyły się w Warszawie.

Uczestniczył w nich Prezydent RP Andrzej Duda, parlamentarzyści, członkowie rządu, najważniejsi dowódcy wojskowi, harcerze, mieszkańcy stolicy i turyści.
 
Przed południem w Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela odprawiono mszę św. w intencji Ojczyzny.
 
Punktualnie o 12.00 rozpoczęły się główne uroczystości na placu Zamkowym, które odbyły się w asyście honorowej Kompanii oraz Orkiestry Reprezentacyjnej WP i pocztów sztandarowych Wojska Polskiego oraz służb mundurowych.

 
 
W wygłoszonym przemówieniu prezydent Andrzej Duda odniósł się m.in. do okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która była momentem przełomowym w historii Polski.
 
Uroczystość zakończyła defilada wojskowa. Z okazji święta oddano także 21 salw armatnich.
 
***
228 lat temu na Zamku Królewskim w Warszawie Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 Maja - ustawę zasadniczą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą  - po konstytucji Stanów Zjednoczonych - spisaną ustawą zasadniczą na świecie.
 
***
O godz. 14.00 prezydent Andrzej Duda, w asyście szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmunda Andrzejczaka rozpoczął wielką defiladę Wojska Polskiego oraz służb mundurowych ph. "Silni w Sojuszach”.

 
W defiladzie, zorganizowanej z okazji 20 lat Polski w NATO i 15 lat w Unii Europejskiej, wzięli udział żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz, po raz pierwszy, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Straży Ochrony Kolei, Lasów Państwowych, a także Krajowej Administracji Skarbowej i Służby Więziennej.
 
Obecni byli również przedstawiciele państw sojuszniczych - m.in. wojska amerykańskie, brytyjskie, rumuńskie i chorwackie.
 
W defiladzie lądowej przejechało ponad 200 pojazdów, m.in. kołowe transportery opancerzone Rosomak, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, najnowsze wozy Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji i Straży Granicznej. Były także pojazdy sojuszniczych armii. Nad głowami gości przeleciało ok. 80 statków powietrznych.


Zdjęcia: DGW, KPRP