SGWP
Poniedziałek, 22 lipca 2019 r.
Aktualności
18.05.2019
ZA NASZĄ I WASZĄ WOLNOŚĆ
Szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund T. Andrzejczak uczestniczył w sobotę w uroczystościach upamiętniających polskich żołnierzy poległych 75 lat temu w bitwie o Monte Cassino.

„Za naszą i waszą wolność my żołnierze polscy oddaliśmy Bogu ducha, ciało ziemi włoskiej, a serca Polsce” - słowa te wykute w kamieniu ozdabiają Polski Cmentarz Wojenny, na którym spoczywa ponad tysiąc poległych w 1944 roku żołnierzy Rzeczypospolitej. 

W tym miejscu odprawiona została uroczysta msza św. oraz odbył się Apel Poległych z udziałem najwyższych władz państwowych. W tym roku podczas uroczystości obecny był także prezydent RP Andrzej Duda oraz prezydent Włoch Sergio Mattarella.

Wśród poległych żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, spoczywających na cmentarzu Monte Cassino, pochowany został Ich dowódca - generał dywizji Władysław Anders, który zmarł w Londynie w 1970 roku. Na Jego grobie delegacja MON wraz gen. broni R. T. Andrzejczakiem złożyła wieńce i zapaliła znicze.

Szef Sztabu Generalnego WP uczestniczył także w mszy św., sprawowanej przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

 
 
 
 
 
 
 
Foto: MON, SGWP