SGWP
Niedziela, 16 czerwca 2019 r.
Aktualności
10.06.2019
WARSZAWSKI FESTIWAL MODELARSKI
Ponad pół tysiąca modelarzy z całej Polski wzięło udział w Warszawskim Festiwalu Modelarskim BABARYBA 2019. Szef Sztabu Generalnego WP objął wydarzenie patronatem honorowym.

Podczas dwudniowego festiwalu, który zorganizowany został w dniach 8–9 czerwca 2019 r., w Hali Arena Ursynów, zaprezentowanych zostało 1388 różnych modeli. Celem organizatorów była popularyzacja modelarstwa redukcyjnego jako interesującej formy rozwijania zainteresowań techniczno-historycznych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz promowanie modelarstwa, jako ciekawej formy spędzania wolnego czasu i sposobu aktywizacji lokalnych grup społecznościowych. Podczas wydarzenia dla osób odwiedzających Warszawski Festiwal Modelarski udostępniony został sprzęt ciężki czołg Leopard 2A5 z 1. Warszawskiej Brygady Pancerna z Wesołej.
 

 
Generał R. Andrzejczak wręczył nagrody za najlepsze modele wystawione do rywalizacji w trzech kategoriach tematycznych:

- Siły Zbrojne Przyszłości - Wojsko Polskie XXI wieku;
- Wojsko Polskie w misjach poza granicami kraju - 20 lat Polski w NATO;
- polskie dywizjony myśliwskie na Zachodzie podczas II wojny światowej.

W pierwszej kategorii zwyciężył KTO Rosomak, wykonany przez niezrzeszonego modelarza z Białegostoku. Druga okazała się zwycięska dla modelarza z Inowrocławskiego Stowarzyszenia Modelarzy Redukcyjnych ISMR za kolekcję pięciu pojazdów wojskowych używanych przez żołnierzy w Polskich Kontyngentach Wojskowych w Iraku i Afganistanie w latach 2003-2013. Z kolei najlepszym modelem historycznym okazał się samolot DH Mosquito, własność członka International Plastic Modellers` Society (IPMS) Silesia.

"Modelarstwo to wspaniała pasja i ciekawa forma spędzania czasu wolnego. Cieszę się szczególnie widząc duże zainteresowanie dzieci i młodzieży. Pochwalam tę inicjatywę i chętnie ją wspieram" – powiedział do zebranych szef SG WP gen. broni Rajmund T. Andrzejczak podczas uroczystego wręczania nagród.

W ramach imprezy przez cały weekend odbywały się warsztaty modelarskie dla dzieci, młodzieży i rodziców, prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów z ursynowskiej modelarni. Podczas zajęć każdy zainteresowany mógł zapoznać się z podstawami budowy modeli, narzędziami i technikami konstruowania. Chętni mieli możliwość sklejenia modelu, który zostawał dla autora pracy na własność.