SGWP
Poniedziałek, 21 stycznia 2019 r.
Aktualności
01.06.2011
ŚWIĘTO WOJSK CHEMICZNYCH
31 maja 2011 w Warszawie odbyły się uroczyste obchody Święta Wojsk Chemicznych.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiona w intencji żołnierzy i pracowników Wojsk Chemicznych. W nabożeństwie udział wzięli m.in. szef Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia, gen. bryg. Ryszard Frydrych, szef Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia Wojsk Lądowych płk Mirosław Lekiewicz, a także licznie przybyli żołnierze i weterani. Nie zabrakło pocztów sztandarowych jednostek oraz szerokiego grona sympatyków.
Po nabożeństwie celebrowanym przez ks. mjr. Krzysztofa Kocorzyka w asyście kapelanów Wojsk Chemicznych ks. prałata płk. Bolesława Lichnerowicza i o. por. Kamila Szustaka wszyscy udali się do Centrum Konferencyjnego MON, gdzie rozpoczęła się główna część obchodów.
Po przyjęciu meldunku oraz powitaniu przybyłych głos zabrał szef Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia, gen. bryg. Ryszard Frydrych. Zwracając się do zebranych w sali konferencyjnej podkreślił, że wojska chemiczne w swojej krótkiej historii wielokrotnie dawały przykład wysokiego profesjonalizmu, poświecenia i zaangażowania. Realizując zadania na rzecz ochrony wojsk oraz ludności cywilnej, codziennie udowadniają, że są gotowe zarówno na sprostanie wyzwaniom współczesnego pola walki, jak i likwidacji skutków klęsk żywiołowych.
- Jesteście obecni tam gdzie powiewa biało-czerwona flaga m.in. w Afganistanie, Kosowie i w Bośni i Hercegowinie. Strzegliście bezpieczeństwa olimpijczyków w Atenach oraz szefów państw NATO podczas Szczytu w Rydze. Pomagaliście powodzianom w 1997 i 2010 roku – powiedział zwracając się do zebranych szef Sztabu Generalnego WP. – Wasz profesjonalizm i gotowość do działania zyskały uznanie nie tylko przełożonych, ale również środowiska cywilnego. Dziękuję Wam za to! – dodał na zakończenie Generał Cieniuch.
W trakcie głównej części obchodów Święta ordery, odznaczenia i wyróżnienia odebrało kilkudziesięciu zasłużonych żołnierzy i pracowników wojsk chemicznych. Następnie goście mieli okazję obejrzeć film prezentujący wysiłek chemików oraz wysłuchać ciekawych wykładów na temat historii i wyzwań czekających chemików w XXI wieku. Uroczystości zakończyło spotkanie żołnierskich pokoleń.

ZESPÓŁ PRASOWY SG WP
mjr Sławomir Ratyński