SGWP
Poniedziałek, 21 stycznia 2019 r.
Aktualności
30.12.2011
ROZFORMOWANIE OKRĘGÓW WOJSKOWYCH
1 stycznia 2012 r. przestaną funkcjonować Pomorski i Śląski Okręg Wojskowy. Nowym następcą prawnym zostaje szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

W czwartek, w klubie Śląskiego Okręgu Wojskowego odbyła się ceremonia rozformowania Dowództwa Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu. Wcześniej, płk Jan Pawlik, ostatni dowódca SOW przekazał w bezpośrednie podporządkowanie szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych ostatnie jednostki i instytucje funkcjonujące jeszcze w strukturach okręgu. Dziewięć Wojewódzkich Sztabów Wojskowych oraz 2. batalion dowodzenia OW zgodnie z rozkazami przełożonych przyjął w swoje podporządkowanie osobiście szef IWspSZ gen. dyw. Zbigniew Tłok-Kosowski.
W swoim wystąpieniu płk Pawlik złożył podziękowania żołnierzom i pracownikom ŚOW, jak również I zastępcy szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Mieczysławowi Gocułowi, a także władzom samorządowym, byłym żołnierzom, kombatantom i duchowieństwu za wieloletnie wsparcie oraz osobiste zaangażowanie w tworzenie historii SOW. Powiedział m.in.: "Śląski Okręg Wojskowy miał szczęście do dobrych żołnierzy, ale przede wszystkim do wspaniałych dowódców". Na zakończenie uroczystości gen. Gocuł oraz gen. Tłok – Kosowski złożyli wpis do Kroniki Okręgu.

Uroczystość poświęcona zakończeniu działalności Dowództwa Pomorskiego Okręgu Wojskowego odbyła się w środę w Bydgoszczy. "Dzisiejsza uroczystość ma charakter szczególny: to ostatnia zbiórka Dowództwa POW. Za trzy dni okręg, po 92 latach bogatej historii, formalnie przestanie istnieć. Nadeszła więc pora pożegnań i podsumowania naszej wspólnej służby. Nie jest mi łatwo rozstawać się z tak zasłużoną dla sił zbrojnych strukturą, a przede wszystkim z ludźmi, którzy w niej ofiarnie służyli i pracowali" – mówił do uczestników spotkania gen. bryg. Zygmunt Duleba, ostatni dowódca POW, przypominając najważniejsze z historycznych wydarzeń okręgu. "Jestem dumny z tego, czego dokonaliśmy przez wszystkie te lata. Jestem też pełen szacunku dla żołnierzy i pracowników, którzy w ostatnich latach godnie wypełniali powinności na rzecz Ojczyzny i Sił Zbrojnych. Specjalne podziękowania kieruję pod adresem moich podwładnych, którzy nigdy mnie nie zawiedli, do końca i z honorem realizują powierzone zadania".
Obecny na uroczystości szef Sztabu generalnego WP generał MiecZysław Cieniuch powiedział m.in.: "Długa i wspaniała historia mogła być tworzona tylko dlatego, że służyli tutaj doskonali dowódcy. Dzisiaj są z nami i korzystając z okazji pragnę Wam gorąco podziękować za trud i wysiłek, który włożyliście w to, aby zadania i misje nałożone na POW były wykonywane na należytym poziomie, a także za to, że do samego końca w sposób zorganizowany, planowy i rozsądny nadal służycie i pracujecie".
Tuż po zbiórce, w bydgoskim ratuszu zwołano uroczystą sesję Rady Miasta Bydgoszczy poświęconą Pomorskiemu Okręgowi Wojskowemu. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wręczył dowódcom POW medale „Zasłużonych dla Miasta” .

Inspektorat Wsparcia SZ

* * *
Fotogaleria:

* * *