SGWP
Poniedziałek, 25 czerwca 2018 r.
Aktualności
10.02.2012
WICEADMIRAŁ GŁUSZKO Z WYKŁADEM DLA SŁUCHACZY FRANCUSKIEGO INSTYTUTU IHEDN
9 lutego br. w Ambasadzie Francji w Warszawie wiceadmirał Waldemar Głuszko, zastępca szefa Sztabu Generalnego WP, wygłosił wykład dla słuchaczy międzyresortowego Instytutu Wyższych Studiów Obrony Narodowej (IHEDN).

W trakcie prelekcji, w której udział wzięło przeszło 50 francuskich słuchaczy z Instytutu Wyższych Studiów Obrony Narodowej (IHEDN) i Centrum Wyższych Studiów Wojskowych (CHEM), wiceadmirał Głuszko przedstawił prezentację poświęconą procesom transformacyjnym w Wojsku Polskim. Na zakończenie wystąpienia udzielił odpowiedzi na liczne pytania słuchaczy. Część delegacji francuskiej w godzinach porannych gościła także w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, gdzie przedstawiono im m.in. prezentacje nt. udziału SZ RP w operacjach międzynarodowych oraz głównych programów modernizacyjnych dla Wojska Polskiego.

***
Instytut Wyższych Studiów Obrony Narodowej (Institut des hautes études de défense national – IHEDN) i Centrum Wyższych Studiów Wojskowych (Centre des hautes études militaries – CHEM) to dwie najwyższe formy kształcenia w dziedzinie obronności i wojskowości we Francji. Absolwenci tych kursów obejmują kluczowe stanowiska zarówno w administracji państwowej Francji jak i w przemyśle obronnym, mediach i innych dziedzinach, a wojskowi w większości awansowani są na stopnie generalskie. Na kursy te zapraszanych jest co roku zaledwie kilka państw, by skierować po jednym przedstawicielu. Polska dotychczas skorzystała dwukrotnie z tego zaproszenia. W konsekwencji obecnie w Wojsku Polskim służy dwóch oficerów, którzy są absolwentami zarówno CHEM jak i IHEDN.

tekst: płk Tomasz Kowalik

Zespół Prasowy SG WP


* * *
Fotogaleria:

* * *